Köprülü Kanyon Milli Parkı Rafting

 Doğayla baş başa kalabileceğiniz nezih bir ortam...

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Antalya Rafting

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Harika bir doğal cennet...

Köprülü Kanyon, zengin endemik bitki örtüsü, asırlar öncesi medeniyetlerden günümü kadar gelmiş tarihi eserleri, muhteşem manzarası ile Türkiye'nin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Köprülü Kanyon Milli Parkı Türkiye'nin en önemli tatil merkezi olan Antalya bölgesi tatil köylerine en yakın bir numaralı doğa sporları ve nehir sporları aktivite merkezidir.

Köprülü Kanyon, Isparta'nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya'da denize dökülen, 7'den 70'e herkese rafting yapmaya uygun bir akarsu ve bu akarsunun aktığı vadidir..

Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadır, küçüğü asıl usta tarafından, kemerli büyük köprü ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiştir. Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır.Yaz aylarında günde 7 bin kişiye rafting imkânı sağlayan bu temiz nehrin suyu da kaynağından rahatlıkla içilebilir. Çevrenin tabii güzelliği iyi bir doğal dinlenme ve eğlence yeri olmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle kanyon aynı zamanda turistik bir yerdir. Köprülü Kanyonun başlangıcı Isparta'nın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesidir.

Nehrin asıl kaynağını Isparta'nın ilçesi olan Aksu'dan gelen ırmak ve yine Isparta'ya bağlı Karacahisar Köyü'nden çıkan su oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlar'dan Antalya'nın Değirmenözü Köyü'ne kadar yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşmaktadır. Bu kısımda özellikle suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Ama yaz aylarında yürüyerek geçiş yapılabilir . Değirmenözü Köyü'nden sonra nehir tamamen açık alanda akar. Daha sonra nehir tekrar dar vadilere girer . Bu ikinci kısım Köprülü Kanyon Antik Köprüsü'ne kadar devam eder.Yine bu bölümde dik vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler vardır.

Milli Parkta vadi tabanlarından,dağların çıplak doruklarına doğru çam, selvi, sedir ve çok sayıda yapraklı ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü zengin maki topluluğu ile desteklenmektedir. 400 hektarlık saf Akdeniz selvisi ormanı, bitki örtüsü özelliklerinin en önemli ve en belirgin alanıdır. Milli Parkın yaban hayatının listesinin oldukça geniş olmasına rağmen usulsüz avlanmalar sonucunda türler azalmıştır. Yaban hayatının belli başlı üyeleri; Geyik,dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar, porsuklardır. Köprü kollarında bol miktarda alabalık, sazan bulunmaktadır.

köprülü kanyon    köprülü kanyon milli parkı


Firmamız Hakkında  » Merkezimiz  » Köprülü Kanyon'a Nasıl Gidilir  » Görülebilecek Yerler  » Köprülü Kanyon'da Yapılabilecek Aktiviteler  » Köprülü Kanyon Nehir Debisi  » Rafting Malzemeleri » Rafting Ekipmanları  » Rafting Firmaları  » Rafting Şirketleri  » Rafting Seyahat Acentaları  » Köprülü Kanyon Rafting Firması  » Antalya Bölgesi Otelleri  »  Yorumlar ve Şikayetler  » Üyelikler ve Belgeler  »  Rehberlerimiz  »  Referanslar  » İş Olanakları ve İlanları  »  Rafting Fiyatları  »  İlanlar Duyurular  »  Sık Sorulan Sorular  » Müşteri Teşekkür Mektupları   »  Rezervasyon  »  İletişim  »