Köprülü Kanyon Milli Parkı Rafting

 Doğayla baş başa kalabileceğiniz nezih bir ortam...

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Antalya Rafting

Rafting zorluk dereceleri ve sınıfları...

Uluslararası nehir ve akarsu zorluk dereceleri ve katagorileri...

Nehir ve ırmaklarda yapılan rafting sporu zorluk derecelerini, nehrin akış hızı, kayaların çokluğu gibi etkenler belirliyor. Rafting yapılması planlanan akarsu, yatağı içinden geçerken çeşitli doğal engelleri geçmek zorunda. Suyun yolunu kesen bu engeller genel akışın hızını ve yönünü etkiliyor, suda türbülanslar, dalgalar ve akışta ani süratlenmeler oluşturuyor.

Akarsu sporlarında (rafting, su kayağı, kanyoning, v.b.), bu tür beyaz ve köpüklü görüntüler sergileyen bölgelere "Rapid" (Şarlak) adı veriliyor.
Hızlı akan nehirlerde rafting yaparken kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor.

Zorluk Derecesi 1 Olan Nehirler ve Akarsular
Çok basit akıntıya sahip. Küçük kolay geçişler için uygun.

Zorluk Derecesi 2 Olan Nehirler ve Akarsular
Akıntı az; düzenli bir akışa sahip. Küçük kayalar ve dalgalar var, ancak hiçbir tehlikesi olmayan, basit geçişler için elverişli.

Zorluk Derecesi 3 Olan Nehirler ve Akarsular
Orta zorlukta. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlı.

Zorluk Derecesi 4 Olan Nehirler ve Akarsular
Çok zor ve büyük rapidler var. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güç. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıf.

Zorluk Derecesi 5 Olan Nehirler ve Akarsular
Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler var. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkur.

Zorluk Derecesi 6 Olan Nehirler ve Akarsular
Nehrin metrelerce yukarısından dökülür; sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftginciler için bile zor ya da imkansız olan sınıf.

Köprülü Kanyon Rafting Zorluk Derecesi : Uluslar arası nehir ve ırmak suları debisi sınıflandırmalarına göre göre Köprüçay Irmağı rafting parkuru 1, 2, 3 zorluk derecesine sahip olup, hem amatörlere hemde profesyonellere hitap eder.

.

 

 Köprülü kanyon rafting video  - Köprülü kanyon rafting fiyatları - Köprülü kanyon rafting fiyat  - Köprülü kanyon rafting fiyatı  - Köprülü kanyon rafting firmalarıKöprülü kanyon rafting şirketleri - Köprülü kanyon rafting zorluk derecesi  - Köprülü kanyonda rafting  - Köprülü kanyon rafting haritası  -  Köprülü kanyon rafting ilanlar  - Köprülü kanyon rafting iletişim  - Köprülü kanyon milli parkı rafting  - Manavgat Köprülü kanyon rafting  - Köprülü kanyon rafting rezervasyon - Köprülü kanyon rafting turu  - Köprülü kanyon rafting turları  - Köprülü kanyon rafting tur  - Köprülü kanyon rafting ücreti  - Köprülü kanyon rafting ücretleri  -

Köprülü Kanyon'a Nasıl Gidilir  »  Görülebilecek Yerler  »  Köprülü Kanyon'da Yapılabilecek Aktiviteler  » Köprülü Kanyon Nehir Debisi  »  Rafting Malzemeleri   »  Köprülü Kanyon Rafting Firması  »